PIĄTEK DOBRZE ZAPROJEKTOWANY

Pod koniec listopada w showroomie BM Housing odbyło się pierwsze spotkanie z cyklu „Piątek dobrze zaprojektowany” zorganizowane przez BM Housing i PIU Design. Pod tym hasłem obie marki zapraszają architektów wnętrz do udziału w spotkaniach autorskich, prelekcjach i warsztatach. Gościem specjalnym inauguracyjnego wieczoru była Beata Bochińska, autorka książki „Zacznij kochać dizajn. Przewodnik dla kolekcjonerów”.

BM Housing dystrybuuje najbardziej rozpoznawalne i wpływowe holenderskie marki mebli, dekoracji i oświetlenia, PIU Design produkuje zjawiskowe drzwi wysokie wykończone bardzo różnymi materiałami. Właścicielki obu firm postanowiły połączyć siły i wprowadzić w życie autorski koncept regularnych spotkań ze swoimi biznesowym partnerami — architektami. „Kochamy naszą pracę i żyjemy nią — mówi Joanna Markus, właścicielka BM Housing. Wiemy, jak duże jest tempo życia i jak rzadko mamy czas zrobić coś tylko dla siebie. Nasz pomysł łączy przyjemne z pożytecznym. Zapraszamy naszych gości, by w bardzo nieformalnej, towarzyskiej i relaksującej atmosferze zaproponować im wartościową, przydatną i inspirującą w pracy wiedzę”. „Dbamy o to by będąc w środowisku być bliżej realnych potrzeb architektów. Nie chcemy zamykać się w bezpiecznej, mydlanej bańce. Wolimy konfrontować nasze działania, plany z profesjonalistami, którzy są jednymi z naszych najważniejszych odbiorców. Czy można wyobrazić sobie lepszy kontekst do dyskusji?” — dodaje Dorota Warych z PIU Design.

Bohaterką spotkania w showroomie BM Housing na warszawskiej Saskiej Kępie była Beata Bochińska, której książka „Zacznij kochać dizajn. Przewodnik dla kolekcjonerów” cieszy się ogromnym zainteresowaniem czytelników i mediów. Była, wieloletnia dyrektorka Instytutu Wzornictwa Przemysłowego, krytyczka i promotorka designu porwała tłumnie przybyłych gości fascynującą opowieścią o miłości do wzornictwa vintage. Anegdotycznym, barwnym, dalekim od historyczno-sztucznego teoretyzowania językiem opowiedziała o powodach napisania książki i fenomenie przedmiotów zaprojektowanych w latach 50. i 60. W przyjemnej, domowej wręcz atmosferze, reprezentanci znakomitych pracowni i najważniejszych mediów, którzy wypełnili showroom BM Housing na Angorskiej po brzegi, usłyszeli cenne rady dotyczące kolekcjonowania obiektów z tamtej epoki. Pracując jako doradca firm w dziedzinie rozpoznawania trendów stylistycznych, autorka przewodnika przedstawiła design vintage również w szerszym, historyczno-kulturowym kontekście, zwracając uwagę na jego ogromną popularność i formułując interesujące tezy dotyczące przyczyn sięgania po estetykę retro. Podsumowując swoje wystąpienie głośno wypowiedzianym marzeniem, by — tak jak u Skandynawów — w domach Polaków można było odnaleźć choćby kilka przedmiotów zaprojektowanych w latach 50. czy 60., chciała zarazić słuchaczy swoim pragnieniem ożywienia tego dziedzictwa i uwrażliwić na uwzględnianie Horbowego czy Drostów w swoich realizacjach. Sądząc po kolejce chętnych do otrzymania dedykacji w książce — wygląda na to, że się jej udało.

Galeria zdjęć